сряда, 25 юли 2012 г.

Следваща станция - Европейски съюз

Минавайки вчера през кръстовището на хотел Хемус в Лозенец, се озовах пред новата метростанция " Европейски съюз".

 Името ми звучи доста помпозно, по нищо не подсказва местоположението, на спирката. Като човек, движещ се изцяло с градски транспорт, мога да си представя объркването, което ще настъпи особено сред по-възрастните пътници. Хубавото засега е, че спирките на столичното метро все още се броят на пръстите на двете ръце. Но, при наличието на Национален музей "Земята и хората", хотел "Хемус", две сгради емблематични за Лозенец,  да избереш името "Европейски съюз" е малко провинциално

"Внимание! Вратите се затварят! Следваща станция - Европейски съюз"

Хубаво, но в Европейски съюз Музеите са институция, на която се обръща особено внимание, не са избутани в немилост и забрава. Любимата ни столицата би трябвало да ги превърне в средство за привличане на туристи, обучение на учениците и печалба, но това няма как да стане ако никой не говори за тях. 
Национален музей "Земята и хората" и без това не се радва на полагащата му се посещаемост, при положение, че разполага с най-добрият детски учебен кът за деца и родители сред софийските музеи. Ако метростанцията носеше неговото име, тогава по-голяма част от столичани щяха да знаят, че имат и такъв музей. Още една алтернатива на съботно-неделната разходка в Молът........





А за хотелът, да той може и де е вече застаряваща сграда, но поне той остана от старият Лозенец. Откакто се помня той си е там, и всеки път се чудя дали някой отсяда в него. Но факт е, че всички знаят хотел "Хемус", а станция "Европейски съюз" ????


понеделник, 23 юли 2012 г.

Студен чай с джинджифил / Ginger iced tea

Това лято открих студеният чай с джинджифил и се влюбих в него. Приготвям го точно по мой вкус, така че нито една от готовите напитки, които се предлагат на пазара не би могла да му бъде конкуренция.



В този летен еликсир участват:

Парче корен джинджифил
Лимон 1-2
Лайм 1-2
Мед или захар
Мента

Джинджифилът го настъргвам, заливам с една част гореща вода да се запари, след което разреждам с още вода, добавям мед, много лимон и лайм. Ако имам и мента, тогава вече става произведение на изкуството. Вълшебството се състои в леко лютият вкус на джинджифил.





Когато излизам си нося в едно специално избрано за случаят стъклено шишенце, което ми е също толкова любимо. Не понасям пластмасовите шишета, просто не ми е вкусно в тях. Това е като да пиеш вино в пластмасова чаша, то тогава по-добре изобщо не го пий. Половината от ароматите се губят.

Джинджифилът от своя страна има много лечебни свойства. Стимулира кръвоснабдяването и подпомага оздравителните процеси в организма, както и още един куп полезни действия.
През зимата при настинка се пие горещ с мед.



Нежно бяло цвете от тишу / Tissue paper flower


Датата е 21 юли, в един от най-горещите следобеди на това лято, под сянката на уютната и изискана градина на ресторант Крим, в София се срещнаха българи, шотландци и ирландци, за да отпразнуват сватбата на своите приятели и близки Светла и Дейвид. Различни  националности, с различен темперамент. Много усмихнати лица, непринудени и искрени едни към други.






Цветята от хартия нежно и елегантно заместват живите.
Флорални елементи са чудесен начин да добавите индивидуалност и красотата към декора на вашата сватба, но те често са придружени от висока цена. Има видове, които са особено деликатни.
Хартиените цветя са чудесен заместител,  могат да се изработят предварително, да се подарят като малък спомен на гостите, не са сезонни, цветовата гама е богата.














Букетът на булката:



Бяло вино, задължително добре охладено. 
Правилото за сервиране на бели вина:
най-много се изстудяват пенливите вина - 7 до 9 градуса
леките бели вина от последната реколта - 8 до 10 градуса
комплексните бели вина - 10 - 12 градуса

Най-важното от всички правила е добрата компания за "наздраве".

Наздраве, и не забравяйте да се усмихвате!!






Кенарена пътека, менче с бяло и червени цвете.







И подаръците.........





Ето и песента, която най-добре пресъздава атмосферата на тази сватба:
Ella Fitzgerald - Isn't It Romantic?







сряда, 18 юли 2012 г.

Полските цветя / Flowers of the field

Няма нищо по-логично през лятото от комбинацията между добрият стар буркан и полските и градински цветя. Без никаква нужда от допълнително аранжиране, просто откъснати и потопени във вода. В това съчетание има толкова много от духа на селото, разходките из полето, обикновените, простички и уютни неща, на които не винаги имаме време да обърнем внимание.

There is nothing more logical in the summer than a combination of good old jar with field and garden flowers. Without any need for further arrangement, simply cut off and immersed in water. This solution has so much  spirit of the village, walking on the fields, and even every simply and cozy things that we do not always have time to pay attention.



Миналата година, юни месец ми беше възложена сватбена декорация в Университетската ботаническа градина. При толкова много растения, на такова място най-естествено стояха обикновените градински цветя.
http://www.facebook.com/pages/Diana-couture-floral-event-styling/201267003253571 

Last year during the month of June I was assigned for a wedding decoration assighnment at the University Botanical Garden. The Botanic Garden has an open garden and a glasshouse filled with palms and cacti, a rose garden and various trees and flowers. At a place like this, I've considered as more appropriate to use garden and field flowers.
http://www.facebook.com/pages/Diana-couture-floral-event-styling/201267003253571 












вторник, 17 юли 2012 г.

Децата имат нужда от голяма доза ПРИРОДА / Kids need a big dose of Nature

И така,,,, с двете си деца изкарах най-ужасяващите жеги на юли месец, не много далеч от любимата ни София, но достатъчно далеч, за да осъществим нашата "Зелена ваканция".

"Зелената" ни ваканция  включваше:
  • Ловене на малки жабки, разглеждане от близо, и разбира се пускането им на свобода.    


 So,,,,, I spend the most appalling heat of July with my two kids, not far from our favorite town - Sofia, but far enough to realize our "Green Holiday".
The 'Green Holiday' included activities such as:
  • Catching small frogs, examining closely, and of course putting them at liberty. 






  • Събиране и изучаване на билки. Ръководство ни беше една стара и много полезна книга за билки: "Здраве от аптеката на Господ" на Мария Требен. Книжката е много, много използвана от моите баба и дядо.  Многократно разгръщана, подшивана и подлепяна.   Това е книга с душа.
  • http://www.mariatrebenherbs.com/ 

  • Gathering and studying herbs. Our guide was an old and very useful book on herbs:   "Health through God's pharmacy: Advice and experiences with medicinal herbs" Maria Treben.  The book is very old and used to be reread many times by my grandparents. This book has a soul!!
  • http://www.mariatrebenherbs.com/ 





  • Риболов
  • Fishing

  • Готвене с продукти от градината, студен билков чай сервиран във винтидж чаши.
  • Cooking from the garden, cold herbal tea and vintage glasses. 

  • Малко йога навън
  •  Practising yoga outside

  • Дълги разходки в гората и много игри
  •  Long walks into the forest and lots of games